Kolay Hobiler

Yapmak Cesaret İster Tığ İşi Oya Modeli

7 Temmuz 2019
Yapmak Cesaret İster Tığ İşi Oya Modeli

Yapmak cesaret ister tığ işi ile hem şık bir modele sahip olacaksınız hem de bu oya modelini yaparken biraz yorulacaksınız diye düşünüyorum.

Geçmiş yüzyıldan,  yıldan beri devam eden ve aynı zamanda da gelecek nesillere miras kalacak olan el emekleri işi sanatları içerisinde tığ işi el emekleri önemli bir yeri vardır. Tığ işi ile eski zamanlarda, birçok ürünler ortaya çıkarmışlardır.  Aynı zamanda tığ işleri, yapılan birçok sanat modelleri vardır.  Tığ işleri ile birbirinden güzel farklı tarzda motiflerin bir araya gelerek istenilen renk ve ipliklerin birbirleri ile birleştirip ortaya çok güzel motifli manzaralar çıkar.  Tığ işleri ile kadınlar birçok ürünler ortaya çıkarıyor. Tığ işi sanatını, hemen hemen herkes öğrenebilir. Tığ işi sanatını,  öğrenebilmek için öncelikle zincirin nasıl atılması gerektiği bilinmesi gerekir.  Bu sanatı,  bilen birilerinden de yardım alarak iyi bir başlangıç elde edilmiş olur. Öğrenmek isteyen kişilerin etrafında bunu bilecek kimseler olmadığı takdirde ücretsiz kurs veren yerlerden de yardım alınabilir.

Tığ İşi İle Yapılan El Emekleri

Tığ işi sanatı ile yapılan birbirinden güzel el emekleri vardır.  Bunlar arasında ilk akla gelen yazma oyaları gelmektedir.  Yazmaların,  renklerine uygun iplikler ve motifler yapılarak kullanışlı bir model olur. Aynı zamanda birbirinden, farklı modeller ve tasarımlar ile birlikte oya modelleri oluşturur. Herkesin hayal güçlerine, dayalı olarak ortaya çıkan modeller her daim herkesin hayranlık kalabilecek güzellikteki modellerin oluşturulmasına yardımcı olur. Tığ işleri,  birçok ürünlerin yapılmasına olmazsa olmazlar arasında yer alarak günümüzdeki modanın kalbinde de her daim yerini alacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.