Kolay Hobiler
hd porno

Yapraklı Karanfil Çiçeği İğne Oyası Anlatımı

27 Mart 2020
Yapraklı Karanfil Çiçeği İğne Oyası Anlatımı

Yeni iğne oyası modelleri karşımıza çıkmaya devam ediyor. Şimdiki anlatımlı model dört yaprakları karanfil çiçeği oyası.

Dünden Bugüne Değişmeyen Zarafet: İğne Oyaları

Bir ülkenin kültürel kişiliğini el sanatları yaşatmaktadır. El sanatları toplumda arkadaşlık, dostluk ve yardımlaşma gibi değerlerin güçlenip sürekliliğini sağlamaktadır. Geçmişten günümüze Türk kadınının geleneksel el sanatlarından biri olan iğne oyaları, süs eşyası olmasının yanında, sözsüz ama çok güçlü bir iletişim aracı olarak kendini ortaya koyma tarzıdır. Bundan dolayı geleneksel el sanatlarımızın en ilginçlerinden biri olan iğne oyalarını anlamak özel bir önem taşımaktadır.

Dört Yapraklı Karanfil Çiçeği Oyası

İğne oyası kullanım alanı oldukça geniştir. Eskiden yalnızca yemeni ve havlu kenarları süslemesinde kullanılırken, günümüzde tepsi örtüsü, sehpa örtüsü, panolar, oda takımları, masa örtüleri, vitrin takımları, yatak örtüleri, yastıklar, çarşaflar, şase, bohça, namaz örtüsü ve abajur gibi ev süslemesi, ev tekstili, kıyafet ve eşya süsleme alanında iğne oyası rahatça kullanılabilmektir. Geleneksel nakışların en çok tercih edildiği modellerden biri olan iğne oyaları, tülbent modelleri de gelecek nesillere aktarmaya devam etmektedir. Sandık çeyizlerinin vazgeçilmezlerinden olan iğne oyası tülbentler, her yaşta beğeniyle kullanılmaktadır.

İğne Oyasına Dair Püf Noktalar

İğne oyası, hala Anadolu’nun pek çok yöresinde vazgeçilmeyen bir uğraştır. İğne oyası modelleri şık ve kullanışlıdır. Kadınlar tarafından hobi ya da kâr amaçlı yapılan en popüler el işi türlerinden biri olan iğne oyasını kız çocukları çok küçük yaşlarda öğrenip, çeyizlerinde mutlaka kendi elleriyle hazırladıkları birkaç çeşit oya bulundurmaktadırlar.

Dört Yapraklı Karanfil Çiçeği OyasıZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.