Kolay Hobiler

Yeni Tasarım İğne Oyası Modelleri Göz Kamaştırıyor

29 Eylül 2019
Yeni Tasarım İğne Oyası Modelleri Göz Kamaştırıyor

Yeni tasarım iğne oyası modelleri görenlerin gözlerini kamaştırıyor. Bu muhteşem iğne oyalarını incelemek ister misiniz?

İğne oyası, iğnenin çekilmesi ile ortaya çıkan düğümlerin, ilmiklerin üst üste gelmesiyle oluşan işlemedir. Oya kelimesi başka dilde kullanmamasından dolayı Türklere özgü bir sanat olduğunu ifade etmektedir.

İğne Oyası Kullanım Alanları ve Araçları

Yazma kenarları, oda takımı, havlu kenarları, yastık kenarları, pike kenarları, namazlık kenarlarına bile iğne oyası yapılmaktadır. İğne oyası oldukça zahmetli ve ince işçilik isteyen bir sanattır diyebiliriz. Evleneceklerin çeyizlerinde vazgeçilmezlerindendir. İğne oyası işlemek istese de o konuda marifetli olamayanlar iğne oyası yapabilenlerden alarak çeyizlerinde muhakkak bir model bulunduruyor. İğne oyasında kullanılan malzemeler; iğne, tığ ve genellikle sentetik, ipek ip kullanılmaktadır. İpin bükümlü, pürüzsüz olması önemlidir. İpek ipler pahalı ve zor bulunduğundan pamuk ya da sentetik ip kullanılmaktadır.

İğne Oyası Modelleri

 İğne oyaları yapılırken genellikle aynı tonlar yan yana kullanılmaz. Yani açık ve koyu ya da koyu açık şeklinde kullanılmaktadır. Modellerin belirgin bir şekilde vurgulanması, monoton olmaması için gereklidir. Eskilerde yapılan oyalarla ruh hali bile anlatılmaktaymış. Mesela yeni gelinler hamileliğini kırmızı renkte güllü oyalarla, şanssızlığını kahverenginde mezar taşlarıyla, tartışmalı durumunu ise kırmızıbiber modelli oyalarla anlatmaktaymış. Sıkça yapılan iğne oyalarının isimleri bile oldukça hoştur. Sıkça yapılan iğne oyalarının bazılarının isimleri; kelebekli iğne oyası, fiyonklu iğne oyası, boncuklu iğne oyası, keloğlanlı iğne oyası, çiçekli iğne oyası. Fazlasıyla beğenilen modellerdendir. Fazla uğraştırmasına rağmen iğne oyasından vazgeçemeyenler vardır ki haksızda sayılmazlar.  

Yeni Tasarım İğne Oyası Modelleri

İğne Oyası Sarı Yazma Yapılışı
Havalı Gösteren İğne Oyası Modeli Yapılışı
Su Damlaları İğne Oyası Modeli Yapılışı
Ağır ve Şık İğne Oyası Yapılışı
Dut Ağacı İğne Oyası Modeli Yapılışı
Mor Kelebekler İğne Oyası Modeli
Çok Fazla istek Alan İğne Oyası
Kırmızı İğne Oyası Yapılışı
Sihirbaz Oyası İğne Oyası Modeli
İğne Oyası Gökkuşağı Yapılışı
Sarı Çiçekli İğne Oyası Yapılışı
İki Katlı Üç Boyutlu İğne Oyası Yapılışı
Kolay ve Gösterişli İğne Oyası Yapılışı
Hemen Yapmak İsteyeceğiniz İğne Oyası Modeli
Kimse Yapamıyor Dediler İğne Oyası
Bu Hafta En Çok Beğenilen İğne Oyası
Ruh İkizleri İğne Oyası Modeli
Fiyonklu iğne oyası yapılışı
İğne Oyası Sıralı Yemeni Kenarı Yapılışı
Ütü Yapılan Üç Boyutlu İğne Oyası

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.