Kolay Hobiler

Yepyeni Bu Senenin Modası Olacak Muhteşem Tığ İşi Oya

13 Mayıs 2019
Yepyeni Bu Senenin Modası Olacak Muhteşem Tığ İşi Oya

Yazma kenarları için bu yılın modası olacak muhteşem bir tığ işi oya modeli. Sizde yazmalarınızın kenarlarında kırmızı güller açsın ister misiniz?

Tığ oyası; iplik ve tığ kullanılarak el ile ilmek ilmek yapılan ve zincir adı verilen teknik kullanılan bir örgü modelidir. Anadolu el sanatları içerisinde en yaygını olan tığ oyası günümüzde de pek çok kişi tarafından yapılmakta ve kullanılmaktadır.  Dantel olarak da adlandırılan bu ürünler oldukça şık ve estetik bir görüntüye sahiptir. Tığ oyaları özellikle çeyizlerin en gözde parçaları arasındadır. Anneanneler, anneler, babaanneler kızlarının çeyizi için bin bir emek ile tığ işi ve yazma oyaları yapıyor. Ancak günümüzde yeni evlenecek kızlar da kendi çeyizlerinde el emeği tığ işleri olmasını istiyor ve bunun için tığ işinin nasıl yapıldığını öğrenmek istiyor. Tığ işi örmeye yeni başlayan kişiler için birbirinden farklı pek çok kolay oya modeli bulunmaktadır. Bu birbirinden şık yazma modellerinden size en basit geleni seçerek çeyiziniz için yazma oyaları hazırlamaya başlayabilirsiniz. 

Muhteşem Tığ İşi Yazma Oyası

Tığ oyalarının kullanım alanları aslında oldukça geniştir. Bu kullanım alanlarını; mendil, örtü kenarları, tepsi örtüleri, kırlentler, perdeler, yemeni kenarları, yatak örtüleri, sofra takımları, kıyafetler, yatak odası takımları, şallar, şapkalar, yakalar, atkı, bebek giysileri gibi sıralamak mümkündür. Günümüzde bu yapılan tığ oyalarının pek çoğu yeni evlenecek kızların çeyizleri için hazırlanmaktadır. Hem şık hem de ekonomik olan bu tığ oyalarını birbirinden farklı model ve renklerde hazırlayarak evinizi renklendirebilirsiniz. 

Muhteşem Tığ İşi Yazma Oyası

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.