Kolay Hobiler

Yıllarca Gizli Tutulan Tığ İşi Oya Modeli

5 Temmuz 2019
Yıllarca Gizli Tutulan Tığ İşi Oya Modeli

Bilenler tarafından yıllarca gizli tutulan tığ işi oya modelleri günümüzde yavaş yavaş açıklanıyor. Günümüzde de oya modelleri kültürümüz gereği büyük bir öneme sahip.

Günümüzün, birçok alanında görmeye alışkın olduğumuz tığ işi el sanatları hemen hemen her yerde görebilmek çok mümkündür. Tığ işi ile sanatlarını,  bildiğimiz sadece atkı, bere, kazak, eldiven ve birçok alanda da önü açıktır.  Tığ işleri ile yapılabilecek modeller arasında yazma oyaları en başta gelmektedir. Kişilerin Hayal dünyasını zenginlikleri ile birleşimi sonrası sıra dışı tarz modeller görebilmek çok mümkündür. Tığ işleri ile sonsuz hayal gücünün yansıttığı modern tasarımları ile tığ işleri modanın kalbinde yer almaktadır.  Kadınların aynı zamanda,  süs için kullandıkları aksesuar çeşitleri arasında yer alır. Saç bandanaları,  bileklikler yeni tasarımla tığ işleri kolyeler gibi akla hayale gelmeyecek tasarımlar arasında yer alır. Her yaş grubuna uygun tarzda modeller vardır.

Tığ Sanatının Zaman İçerisindeki Değişimi

El emekleri, geçmişten günümüze birçok şeyler eklenerek tasarlanarak yeni güzelliklerini ortaya çıkması ile kendini geliştirmektedir. Eski zamanlarda,  sadece ısınabilmek amacıyla ürünleri ortaya konulurken tığ işi sanatları ile birçok farklı alanlarda da ihtiyaç haline gelmektedir.  Bu sayede,  ilerleyen zaman içerisinde kayışı sanatı farklı alanlarda da karşımıza çıktığı için ihtiyaç o yönde de artmaktadır.  Yeni evlenecek olan kişilerin, çeyizlerinde her daim tığ işi sanatlarını görebilmek de mümkündür. Çeyizlik yazmalar farklı,  modelde tığ işi insanların gibi modelleri de görebiliriz.  Bu nedenle,  hayatımızda önemli olan bu yerlerse rahatına gelecek nesillerimize de miras olarak kalacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.